Pomysły na prezenty dla kawosza
Pomysły na prezenty dla kawosza

Nadszedł już grudzień, Mikołajki tuż za rogiem, a po Mikołajkach - Święta! Jeżeli macie wśród swoich bliskich prawdziwych fanów kawy to koniecznie zerknijcie na listę prezentów, które z pewnością sprawią im wiele radości.

1. Kawa w ziarnach (cena od ok. 30 zł za 250 gramów)

Kawa ziarnista jest niewątpliwie sprawdzi się jako prezent świąteczny. Każdy entuzjasta kawy się zgodzi, że świeżo zmielona kawa tuż przed zaparzeniem wydobywa z siebie o wiele więcej aromatu i smaku w porównaniu do mielonej kawy ze sklepowej półki. Kawa w ziarenkach dłużej utrzymuje świeżość ze względu na to, że mniejsza powierzchnia kawy styka się z powietrzem, które pochłania aromat kawy.

Szczególnie polecane są kawy jednorodne składające się w 100% z ziaren Arabiki. Jest to szlachetniejsza odmiana kawowca dająca bardziej różnorodne doznania smakowe.

2. Ręczny młynek żarnowy (cena od ok. 100 zł)

Kolejnym pomysłem na prezent dla kawosza jest ręczny młynek. Nic tak nie pobudza zmysłów jak świeżo zmielona kawa. Dostępnych jest wiele modeli młynków. Dla home baristy, w szczególności takiego, który dopiero zaczyna swoją przygodę z kawą idealnie sprawdzi się ręczny młynek żarnowy. Nie dość, że jest atrakcyjny cenowo  to dodatkowo można go zabrać ze sobą w podróż dzięki jego małym rozmiarom.

Żarna precyzyjnie mielą i rozgniatają każde ziarno w przeciwieństwie do młynków ze zwykłymi ostrzami, które jedynie je nierównomiernie przecinają. Poza tym żarna nie nagrzewają ziaren oraz nie wytwarzają pyłu, który może zepsuć końcowy smak kawy. Godnymi polecenia młynkami są te od firmy Hario, Rhinowares oraz Comandante. Koszt tych ostatnich sięga nawet prawie 1000 zł.

3. Drip V60 (cena od ok. 20 zł)

Drip V60 to świetne i przydatne urządzenie do przygotowania pysznej i aromatycznej czarnej kawy. Zachęca do siebie swoją ceną (plastikowa wersja kosztuje ok. 20 zł i nie ma żadnego negatywnego wpływu na smak napoju), jednak trzeba pamiętać, że do zaparzenia w nim kawy potrzebujemy również papierowych filtrów, świeżo zmielonych ziaren, serwera lub kubka i wagi kuchennej, dzięki której odmierzymy odpowiednią ilość kawy w danej porcji.

Parzenie kawy w dripie pozwala na wydobycie z jej ziaren pełnię smaku i aromatów smakowych takich jak kwiatowe, cytrusowe czy czekoladowe. Aby uzyskać taki efekt zaleca się używania jasno palonej kawy. Taki prezent sprawi wiele radości i pozwoli zgłębiać tajniki przygotowywania aromatycznej kawy.

4. French Press (cena od ok. 25 zł)

French Press (inaczej zaparzacz tłokowy czy praska francuska) zadowoli każdego miłośnika czarnej kawy. Jego zaletą jest to, że do jego użycia nie potrzebujemy filtrów czy innych specjalistycznych akcesoriów. Poza tym we French Pressie można przygotować również herbatę (na gorąco i na zimno) oraz spienić mleko. Zatem jest to prezent wielozadaniowy, który można zdobyć już za około 25 zł.

5. AeroPress (cena od ok. 100 zł)

AeroPress to jedno z najmłodszych urządzeń do zaparzania kawy metodą alternatywną. Uwielbiany przez baristów na całym świecie ze względu szerokie możliwości wydobywania tego co najlepsze w kawie. Jest bardzo kompaktowy, dlatego też można go ze sobą wszędzie zabrać i wykonany z wytrzymałego polipropylenu oraz gumy, dzięki czemu nie musimy się martwić o ewentualne stłuczenie. Przygotowanie kawy w "strzykawce" nie zajmuje wiele czasu i jest niezwykle proste (są opinie, że kawę w AeroPressie bardzo ciężko jest "zepsuć").

Koszt takiego prezentu waha się w granicach od 100 do 180 zł ale możecie być pewni, że będzie służył kawoszowi przez długie lata :).

6. Chemex (cena od ok. 170 zł)

Chemex jest niewątpliwie najbardziej zjawiskowym naczyniem do przygotowywania kawy metodą przelewową. Te smukłe i kształtne naczynie wynalezione przez niemieckiego chemika uwielbiane jest przez kawoszy z całego świata. Coraz częściej gości w kawiarniach oraz domach. Podobnie jak w przypadku dripa czy AeroPressu będziemy potrzebować papierowych filtrów, młynka oraz wagi kuchennej do zaparzenia w nim idealnej kawy.

W chemexie świetnie sprawdzają się kawy o owocowym aromacie. Cena takiego zaparzacza oscyluje w przedziale od 170 do 220 zł w zależności od pojemności naczynia. To zdecydowanie najładniejszy prezent wśród urządzeń alternatywnych.

7. Kawiarka (cena od ok. 25 zł)

Kawiarka to urządzenie, które podbije serca fanów klasycznych kaw włoskich takich jak espresso, cappuccino czy latte.

https://www.garneczki.pl

Klasyczna kawiarka zbudowana jest z trzech elementów: pojemnika na wodę, sitka na kawę oraz górnej części, do której wpływa świeżo zaparzona kawa. Ceny kawiarek wahają się w granicach od 25 do nawet 1000 zł, zatem wybór jest bardzo szeroki.

8. Co jeszcze sprawdzi się jako idealny prezent świąteczny?

Poza wymienionymi wyżej propozycjami można również wziąć pod uwagę takie prezenty jak waga do odmierzania ilości kawy, specjalistyczny czajnik z tzw. gęsią szyją do lepszego kontrolowania strumienia wody, gustowne filiżanki czy kubki termiczne. Pomysłów jest wiele, a z większości z nich każdy kawosz będzie zadowolony.