Mielenie ma znaczenie - czyli jak wybrać idealny młynek do kawy?
Mielenie ma znaczenie - czyli jak wybrać idealny młynek do kawy?

  Dawno temu mielono kawę przy użyciu kamieni, następnie posługiwano się moździerzami, aż w końcu wynaleziono młynki. Jest to prosty wynalazek, dzięki któremu możemy cieszyć się świeżo zmieloną kawą w domu. Do dziś wynaleziono mnóstwo modeli młynków i tu pojawia się pytanie - który z nich wybrać?

Lepiej wybrać młynek do kawy czy kawę zmieloną?

  Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna - oczywiście, że lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zakup młynka do kawy. Wiąże się to z szybkim wietrzeniem kawy. Kawa traci ponad połowę swoich właściwości smakowych i zapachowych już kilkanaście minut po zmieleniu. Dodatkowym atutem posiadania młynka jest też możliwość regulowania stopnia mielenia ziaren. Zupełnie inne stopnie mielenia są dedykowane pod kawiarkę, Chemexa, Aeropressa czy ekspres ciśnieniowy. Kawy najczęściej spotykane w sklepach zwykle mielone są pod tak zwaną "zalewajkę" co automatycznie przekreśla użycie jej w innych zaparzaczach (na upartego można ale efekty będą mizerne).

Młynek ostrzowy, a żarnowy - znacząca różnica

  Pierwszym problemem z jakim spotykamy się podczas szukania młynka jest wybór pomiędzy modelami ostrzowymi, a żarnowymi.

  Młynki ostrzowe (inaczej nożowe lub udarowe) są zdecydowanie tańsze. Ich ostrza tną ziarna kawy wynikiem czego uzyskujemy nierówny przemiał. Skutkiem mielenia kawy w młynku nożowym jest też duża ilość pyłu, który prowadzi do zatkania filtrów, jak również do powstania dużej goryczy w naparze. Ostrza młynka nagrzewają ziarna co wpływa na utratę ich naturalnego aromatu.

  Na początku przygody z parzeniem kawy w domu te argumenty często w ogóle nie przeszkadzają ze względu na to, że świeżo zmielona byle jak kawa i tak będzie wydawała się nam lepszą opcją niż wersja zmielonej kawy X czasu temu.

Efekt mielenia kawy w młynku ostrzowym. Źródło unsplash.com

  Jednak żaden szanujący się home barista nie pokusi się tani młynek ostrzowy. Chcąc uzyskać równy przemiał trzeba zdecydować się na młynek żarnowy. Żarna w takim młynku mielą kawę, zamiast ją siekać. Dzięki temu zawdzięczamy drobinki kawy tych samych rozmiarów. Dobrej jakości żarna można rozpoznać po karbowanej powierzchni. Wyróżniamy żarna stożkowe i płaskie. Żarna stożkowe znajdziemy w wysokiej klasy młynkach ręcznych oraz elektrycznych, a płaskie w młynkach elektrycznych ze średniej ale też wyższej półki cenowej. Wśród żaren można również dokonać podziału ze względu na materiał, z którego je wykonano: najczęściej stal i ceramika. Tutaj zdecydowanie bardziej polecane są te pierwsze ze względu na lepszą jakość przemiału. Żarna ceramiczne szybciej ulegają starciu co powoduje niekorzystny wpływ na mielenie ziaren (jest on nierówny i produkuje dużo pyłu kawowego). Natomiast odpowiednio zadbane młynki ze stalowymi żarnami mogą służyć przez długie lata.

Młynek Mahlkönig EK 43 - jeden z najlepszych młynków dostępnych na rynku. Źródło unslash.com

Młynek ręczny - idealny towarzysz do częstych podróży

    Ręczny młynek sprawdzi się idealnie zarówno w domu jak i w podróży. Jest poręczny, lekki i zajmuje mało miejsca. Taki młynek można już nabyć za ok. 160 zł z funkcją regulacji poziomów mielenia co czyni go urządzeniem uniwersalnym i pozwala używać przy różnych metodach parzenia kawy. Żarna w takim młynku napędzane są korbą, którą z kolei zasila praca naszych rąk, dlatego też mówi się, że te młynki są super opcją dla tych, którzy celebrują moment przygotowywania kawy. Najdokładniejszym pod względem mielenia ale zarówno najdroższym młynkiem ręcznym jaki obecnie można dostać jest słynny Comandante C40 MK3, którego koszt to bagatela prawie 1000 zł. Ten młynek potrafi zmielić ziarno od espresso, aż po french press i występuje w kilku wersjach kolorystycznych.

Ręczny młynek Comandante C40 MK3

Młynek elektryczny

  Natomiast wielu osobom nie chce się tracić kilku cennych minut na własnoręczne mielenie kawy przez co decydują się na młynki elektryczne. Urządzenia te gwarantują większą wygodę. Czas mielenia ziaren skraca się do kilku sekund. Młynki te są droższe ale też wytrzymalsze i zazwyczaj posiadają stalowe ziarna co przeważa szalę na ich korzyść. Najpopularniejszym modelem wśród home baristów jest Wilfa Svart, która kosztuje ok. 500 zł. Posiada kilka stopni mielenia i nie produkuje dużo pyłu kawowego, którego wszyscy kawosze tak mocno się wystrzegają.

Źródło: wilfa.com

Młynek pod espresso i pod metody alternatywne

  Kolejnym ważnym aspektem branym pod uwagę przy wybieraniu młynka jest jego przeznaczenie. Niestety lub stety większość modeli jest dedykowana jedynie pod espresso lub same metody alternatywne (chyba, że wcześniej wspomniany Comandante C40 MK3, on poradzi sobie w każdej sytuacji). Młynki do przygotowywania espresso powinny mieć duże i trwałe żarna pozwalające na uzyskanie drobnego przemiału. Generalnie są droższe od tych drugich, których żarna przygotowane są do mielenia grubszych drobin kawy.

Podsumowanie

  Wybierając młynek do kawy musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, takich jak: sposób mielenia ziaren (młynek nożowy lub żarnowy), materiał, z którego został on wykonany (stal nierdzewna czy ceramika), przeznaczenie (parzenie kawy w domu, podróży czy pracy) oraz budżet, ponieważ taki gadżet może nas kosztować spore pieniądze.