Ile osób pracuje w branży kawowej?
Ile osób pracuje w branży kawowej?

Branża kawowa daje zatrudnienie około 20 milionom osób na całym świecie.

Wśród tych osób są plantatorzy uprawiający kawowce oraz pracownicy plantacji zbierający owoce kawy, gdy te już dojrzeją i doglądający drzew podczas ich wzrostu, zajmujący się wstępną obróbką ziaren kawy, suszeniem ich itp.

Kolejną szeroką grupą osób związanych ściśle z branżą kawową są roasterzy czyli ci, którzy zawodowo zajmują się wypalaniem zielonych ziaren kawy. Pewne jest, że roasterzy uwielbiają swoją pracę. Bez tego nie powstałoby wiele aromatycznych, znanych na całym świecie kaw. Chociaż warto też wspomnieć tu o tych komercyjnych palarniach, zajmujących się wypalaniem słabej jakości ziaren, które później zwykle trafiają (często już zmielone) na sklepowe półki.

Do tej 20-sto milionowej grupy zaliczają się również pośrednicy. Zazwyczaj zajmują się pośrednictwem w sprzedaży ziaren z plantacji do palarni lub sprzedażą już wypalonych ziaren kawiarniom czy pojedynczym klientom (przez swój sklep internetowy np.)

W zestawieniu nie wolno zapomnieć o baristach, którzy każdego dnia umilają nam dzień naszą ulubioną kawą, czy to espresso, kawą mleczną czy zaparzoną metodą przelewową (moje faworytki).

:)